London tavaszi virágoskertje: az Isabella Plantation

London minden évszakban tele van meglepetéssel, bár hatalmas zöld parkjait tekintve, ezekben mindenképpen a tavasz a kiemelt időszak. Minden évben, amikor a természetben újra megindul a zsongás, egyre másra hívogatnak a csodás virágzó ültetvények városszerte.
Ezek közül az egyik ilyen gyönyörű, sokak által ismert virágzó helyszín a város nyugati felén, a Richmond Parkban található Isabella Plantation (Isabella ültetvény) ami valójában egy 40 hektár területű erdős kert, tele azáleákkal.
A teljes virágzást elsősorban április vége és május közepe táján tudjátok elcsípni, úgyhogy ekkor érdemes arra járni.

Még a 17. század környékén a Richmond Park ezen részét csak mint sley ismerték, ez akkoriban annyit jelentett, hogy mocsaras terület, avagy erdők és töltések közötti nyílt terület.
Egy későbbi írásos említésben, 1771-ben, a név Isabella Slade-re módosult, mely valószínűleg nem egy személynévből eredeztethető, hanem onnan, hogy akkoriban az isabel szó piszkos vagy szürkéssárga jelentéssel bírt, pont olyan színt jelölt, mint amilyen a talaj volt a park ezen részén, a slade pedig aprócska völgyet jelentett.
Később, 1831-ben az akkori parkőr-helyettes, Lord Sidmouth 17 hektárnyi területet lekerített ebből az Isabella Slade néven ismert területből, ahová tölgy-, bükk- és szelídgesztenyefákat ültetett, elsősorban faanyag termelés okán, innen az elnevezés másik fele, a plantation (ültetvény).
Kicsivel több mint 200 évvel később, az 1950-es években nyúltak csak hozzá a területhez újra, és alakították ki a jelenlegi, tavakból és patakokból álló kertet. A növényzetet is átformálták, az itt eredetileg is megtelepedett rhododentron fajtákat másokkal helyettesítették, valamint örökzöld azáleákat is telepítettek a kis tavacska, a Still Pond környékére.

Ez az áttelepítés azért mehetett relatíve könnyedén, mert a rhododentronok és az azáleák rokonai egymásnak, szobanövényként, cserépben nevelve pl. a Rhododendron simsii faj terjedt el, melyet azálea néven forgalmaznak. Magának a rhododentron nemzetségnek ma már több száz faját és hibridjét ismerjünk. Eredetileg Távol-Keletről származnak, ahol őshonosok, közöttük pedig örökzöld, fél-örökzöld és lombhullató fajokat is találhatunk, melyek többsége cserje, bár a családnak különböző méretű fák is tagjai.
Az eredeti telepítés az egymást követő park-felügyelők irányítása alatt egyre csak növekedett, a terephez legutóbb pl. 1989-ben nyúltak, amikor egy mesterséges kis patakot alakítottak ki, amit ma már páfrányok szegélyeznek és mindenféle vizi növények népesítenek be.

A legutóbbi nagy telepítés pedig 2011 és 2015 között zajlott, akkor a kertet alaposan felújították, az invazív Rhododendron ponticum faj egyedeit eltávolították és kellemes, szélesebb sétaútvonalakat alakítottak ki a látogatók számára.

Magának az Isabella Plantationnek a biodiverzitása csodálatos, beleértve több mint 40 gombafajt, több mint 50 bogárfajt és több mint 130 pillangó- és molyfajt is, akik mellett több mint 70 madárfajnak és hat denevérfajnak is otthont ad.

Érdekesség az is, hogy itt a kertben található Ernest Wilson 50 Karume Azáleája is, melyeket az 1900-as évek elején a brit növénygyűjtő és felfedező még kínai expedíciójából hozott haza magával. Erről a korai gyűjteményről ide kattintva olvashattok bővebben, angol nyelven.
A virágos London témához a következő bejegyzéseimet is ajánlom:




A pontos cím:
Isabella Plantation, Richmond Park, Kingston upon Thames KT2 7NA
Ha szívesen sétálnál velem London titkos helyszínein, sohasem hallott történeteket hallgatva akkor küldj nekem egy üzenetet, beszéljük meg a részleteket. Persze akkor is írhatsz ha szívesebben követnéd az útikönyvek ajánlatát, azokhoz is vannak elképesztő történeteim. :) Ágota
idegenvezeteslondon@gmail.com
Ha hasznosnak találod a változatos és izgalmasabbnál-izgalmasabb bejegyzéseket az "Idegenvezetés London" blogon és Facebook oldalon, akkor kérlek, támogass egy kávé árával, hogy még sokszor találkozhassunk legalább a képernyőn keresztül. www.buymeacoffee.com/agotabf
Facebook: Idegenvezetes London
Instagram: @idegenvezeteslondon
X (korábban Twitter): @Idegenvezetes_L